Ara
  • Evren Nuransoy

Tiny House

Dünya Sağlık Örgütü anayasasında sağlık şöyle tanımlanmıştır: “Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik halidir.”

Yani; insanın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için tam bir iyilik halinde olması gerekmekte..

Soru; İnsan herhangi bir hastalığı yoksa kendini nerede ve nasıl iyi hisseder?

Şöyle bir düşünsek son dönemde en güzel zaman geçirdiğimiz anların Doğal yaşam alanlarında ağaçların arasında kuş sesleriyle yemyeşil kırlarda geçtiğini anımsanırız.

Çocuklarımızın yemyeşil kır bahçelerinde koşup yuvarlanmasını seyretmekten daha büyük keyif ne olabilir.

Veya deniz kenarında hemen evinin yanında denizle buluşmak, gökyüzündeki yıldızları seyretmek,

trafik ve şehir gürültüsünden uzak sessiz ve bol oksijenli bir ortamda güzel bir uyku çekmek….Sabah yine bu güzellikler içinde yeni ve harika bir gün daha….


ÇEVRE DOSTU

Çevre (sağlık): maruz kalan bireyin dışındaki her şeydir. Toplumların sağlık durumuna etkisi olan Fiziksel, Biyolojik, Sosyal, ve Kültürel Faktörlerin herhangi birisi veya tamamına çevre denir. Tiny house ların çevreye ve insana iki farklı faydası vardır.


AZ ATIK ÜRET DÜNYAMIZ ÇOCUKLARIMIZA DA KALSIN

1-Doğal yaşam içerisinde atık üretimi ve tüketim en azdır. Minimalist bir hayat az atık üretirken başta enerji olmak üzere tüketimi minimal seviyelere taşımaktadır. Bu yaşam tarzı yaygınlaştıkça Dünyamızın Kaynakları daha az tüketilecek ve Dünyamız her geçen gün daha temiz ve yaşanılabilir olacaktır.


2-Diğer önemli etkisi ise doğada ve minimalist bir hayat süren insanlar yukarıda da belirtildiği gibi doğayla baş başa ve çok daha hareketli ve sağlıklı bir yaşam tarzına geçmiş olacaklardır.

Tabi şehirlerde yaşayanların sayısı azaldıkça konut problemleri, trafik v.b. sorunlar da azalacak ve tiny house yaşam tarzının dünyamıza daha birçok faydası olacaktır.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör